29

Monday, May

Skup udziałów w nieruchomości za gotówkę

Wyszukaj pionowo
 /  / Wyszukaj pionowo
Wyszukaj pionowo

Wyszukaj pionowo

Po co używamy funkcji WYSZUKAJ PIONOWO

Funkcja WYSZUKAJ PIONOWO w dużym skrócie służy do łączenia danych z dwóch tabel, które zawierają przynajmniej jedną kolumnę, w której mają take same dane. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to funkcja bazodanowa.

Funkcja ma cztery argumenty porno gry:

szukana_wartość – jest to wartość, która występuje w obu tabelach
tabela_tablica – jest to tabela, z której dane chcemy zaciągnąć
nr_kolumny – numer kolumny, z której dane mają zostać zwrócone jako wynik
przeszukiwany_zakres – argument opcjonalny, przyjmuje wartość PRAWDA lub FAŁSZ i odpowiada za dopasowanie danych: przybliżone lub dokładne.

Składnia:

WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość; tabela-tablica; nr_kolumny; [przeszukiwany_zakres])

Przeszukiwany zakres

Ostatni, opcjonalny, argument funkcji WYSZUKAJ PIONOWO. Jeśli zostanie pominięty przyjmie wartość PRAWDA, czyli będzie szukał dopasowania dokładnego, ale zwróci przybliżone, jeśli dokładnego nie znajdzie. Musimy wtedy pamiętać, by dane w przeszukiwanej tabeli były posortowane rosnąco, bo jeśli funkcja nie znajdzie dokładnego dopasowania, to zwróci największą wartość mniejszą od poszukiwanej, a brak sortowania może generować błędy.

Jeśli przeszukiwany zakres ustawimy jako FAŁSZ, to do argumentu szukana_wartość możemy dodawać znaki ? i *, gdzie znak zapytania zastępuje dowolny znak, a gwiazdka dowolny ciąg znaków.
Przykład

Przyjmijmy, że prowadzimy firmę handlową i mamy kliku pracowników odpowiedzialnych za sprzedaż w różnych regionach. Tabela z pracownikami będzie wyglądać mniej więcej tak:

[Not a valid template]

Co tydzień dostajemy raport sprzedażowy, w którym jest ID pracownika, wartość sprzedaży i premia.

[Not a valid template]

Jeśli chcemy dopisać do tego region i nazwę pracownika, to skorzystamy własnie z funkcji WYSZUKAJ PIONOWO:

jedyną wartością, która występuje w obu tabelach jest ID pracownika i to będzie nasza szukana_wartość.
dane, których szukamy są w kolumnach A, B i C i te kolumny będą naszą tabelą_tablicą
by zwrócić region musimy wybrać nr_kolumny 3, a by zwrócić nazwę 2
przeszukiwany_zakres ustawiamy na FAŁSZ, by dopasowanie było dokładne

Tak to wygląda w praktyce:

[Not a valid template]
UWAGA!

jeśli w tabelach wyszukujemy wartości tekstowych, to musimy się upewnić, że nie zawierają żadnych zbędnych znaków na początku i na końcu jak „_, „, ‚” czy spacje. Aby oczyścić te wartości tekstowe możemy skorzystać z funkcji OCZYŚĆ lub USUŃ ZBĘDNE ODSTĘPY
jeśli poszukujemy dat, to musimy upewnić się, że nie są one przechowywane jako tekst. Wtedy Excel nie będzie potrafił znaleźć dopasowania, ponieważ, np. 2013-10-15 to dla Excela liczba 41562 i w żaden sposób nie znajdzie podobieństwa do tej daty zapisanej jako tekst.

słowa kluczowe: vba drukowanie, kontrola pesel, weryfikator pesel, suma kontrolna pesel, excel indirect polski, funkcje w excelu po angielsku, vba kod, pesel poprawność, funkcje excel angielski, weryfikacja pesel

About the author:

Related posts